Oldal logó
ESC logó
Gyengénlátó mód képe

European Solidarity Corps Quality Label Experts meeting

Helyszín:Gdansk, Lengyelország
Képzés (-tól -ig) 2022.10.11. - 2022.10.14.

Írta: Petes Beáta Ágnes

A részvételi motivációm az volt, hogy kedvenc megbízásom a QL szakértés, mivel újra és újra más-más területen, földrajzi helyszínen tevékenykedő szervezeteket ismerhetek meg, ami nagyon inspiráló számomra. Ezért ezt a munkát szeretném naprakészen, jól felkészülten végezni. A program egy hosszútávú folyamat része, minden évben vagy szeminárium, vagy expert meeting formában van lehetőség arra, hogy találkozzanak és tanuljanak egymástól a Minőségi Tanúsítványokkal dolgozó munkatársak. 

Az szakértői találkozón Európa szinte minden országából vettek részt akár NA munkatársak, akár külsősök. Nagyon érdekes volt, hogy a több évtizede ezen a területen dolgozók és a 2 hónapja alkalmazásban álló munkatársak remekül tudtak egymástól tanulni. A programban a legérdekesebb az volt számomra, hogy az egyes prioritásokat (Zöld környezeti fenntarthatóság, szolidaritás, digitális átállás) mégis mennyire különbözőképp tudják az egyes országok gyakorlatában megvalósítani. A találkozón online bejelentkezéssel részt vett a Bizottság területtel dolgozó munkatársa is, aki az általános következő időszakra vonatkozó tervek mellett kérdésekre is válaszolt. A jó hangulatú találkozón igazán sok újdonság nem derült ki a programmal kapcsolatban, viszont lehetőség volt arra, hogy az egyes Nemzeti Irodák gyakorlatát, a szakértés folyamatainak részleteit jobban megismerhessük. A tapasztalatcserében számomra kifejezetten érdekes volt, hogy több Nyugat-Európai országban nehézséget okoz a nagyvárosokban az önkéntesek fogadása, mivel a lakhatást nem tudják  már kigazdálkodni a költségvetésből. Az ezzel a jelenséggel foglalkozó műhelyen tulajdonképpen egyértelművé vált, hogy ez a helyzet szinte egész Európában jelen van (nehezen fogadnak nagyvárosba önkénteseket), csupán az az összeg változik, amit adott esetben a szervezetnek pluszban az önkéntesek szállására kell költenie. A német gyakorlat kapcsán fontos felhívni a figyelmet, hogy egyes szervezetek csupán 2 hónapra foglalnak szállást az önkénteseknek, és azt várják, hogy ezalatt az idő alatt az önkéntes saját maga találjon további lakhatást pl. lakóközösségben. A magyarázat az, hogy ilyen közösségekbe személyes szimpátiák alapján lehet bekerülni, ezért a fogadó szervezet ebben csak tippeket, segítséget tud nyújtani. Ugyanakkor ez a gyakorlat fokozott stressznek teszi ki az önkéntest, ezért ennek a gyakorlatnak az átgondolását fontosnak tartotta a munkacsoport. Magyar kiutazó önkénteseknél is fokozottan érdemes erre felhívni a figyelmet, a jó előzetes kommunikáció, információ-csere elengedhetetlen. 

A tapasztaltak hasznosításaképp szívesen osztom meg az érdekességeket egy következő QL találkozón szükség esetén. A Munkacsoportban kapott információkat folyamatosan továbbítom ahol szükség lehet rá.

Köszönöm a lehetőséget, hogy QL szakértőként részt vehettem az eseményen!

Képek

Tempus Közalapítvány
Erasmus+ ifjúsági csoport:
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
E-mail: info@tpf.hu
Tel.:(+36 1) 237-1300
Ugródeszka Ifjúsági Hírlevél:

Érvénytelen e-mail cím!
A hírlevélre feliratkozással megismertem az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat, és hozzájárulok ahhoz, hogy a Tempus Közalapítvány a hírlevél feliratkozáshoz megadott személyes adataimat az abban foglaltak szerint kezelje. Nem fogadta el az Adatkezelési tájékoztatót! Kérjük, pipálja be a "Nem vagyok robot" jelölőnégyzetet!
Erasmus + logó és Európai Szolidaritási Testület logó Tempus Közalapítvány logó, Emberi Erőforrások Minisztériauman logó, Innovációs És Technológiai Minisztérium logó