Írta: Küzdy Anikó
2022. május közepén vettem részt Lahtiban a „Youth work” tanulmányúton.
A motivációm a részvételre az volt, hogy minél több információt és tapasztalatot szerezzek arról az oktatási rendszerről, amelyről úgy tudjuk, hogy a legjobb, legsikeresebb és folyamatosan fejlesztik.
A tanulmányút témája a Youth work, ami a finn iskolarendszer része,kiegészítője. Ott ugyanis az iskolai sport- és szabadidős programok szervezése egy külön területként működik és külön személyzet is van erre. Az alapelvek egyike az, hogy a gyerekek már ott vannak az iskolában, próbáljuk őket tartalmas programokkal ott tartani, kitölteni a szabadidőt, jó közösséget formálni.
Az előadások során szociológustól hallottunk adatokat arról, hogy az elmúlt években a finn oktatási rendszer milyen fejlődést mutat – mindezt számok, eredmények tükrében mutatta be.
Két teljesen új építésű, néhány éve működő általános iskolát láttunk, amelynél a működés már eltér sok esetben a hagyományosnak tekintett frontális oktatástól. A rövid időtartam ellenére itt is beszámoltak eredményekről. Bár azt hihetnénk, hogy egy „open-office” struktúrájú oktató teremben nagyobb a zajszint, ám erre az iskola rácáfol, náluk mérték az elmúlt években a legkisebb zajszintet a hagyományos iskolákkal összehasonlítva. Tanulmányi eredményekben is hasonló sikerességről számoltak be.
A magyar iskolákban sok hasonló program van, de mindezek szervezése a tanárok feladata. A kinti rendszerben a tanárok a saját óráikra koncentrálnak és az egyéb területeken más szakemberek támogatják a gyerekeket, így kisebb a tanárok leterheltsége.
Tapasztalataimat megosztom az iskolákkal, ahol dolgozom, a gyakorlati megvalósíthatóság sajnos még messze lehet. A Rogers Alapítványnál hasonló szemléletben dolgozunk, ott a tudásfrissítés, megosztás a fontos, így szívesen osztom a hazahozott tudást, tapasztalatokat!