Oldal logó
ESC logó
Gyengénlátó mód képe

Digital Youth Work and Educational Obstacles

Helyszín:Cagliari, Olaszország
Képzés (-tól -ig) 2022.04.19. - 2022.04.23.

Írta: Darvas Péter

A szemináriumot az olasz nemzeti ügynökség szervezte, fő célja pedig az volt, hogy növelje az olyan Erasmus+ és European Solidarity Corps projektek számát és javítsa azok minőségét, amelyek az ún. NEET-helyzetben lévő (sem oktatásban, sem képzésben, sem alkalmazásban nem álló) fiatalokat vonják be, növelve az ilyen helyzetbe került résztvevők számát. A program elsősorban azoknak a szervezeteknek szólt, akik korlátozott tapasztalattal rendelkeznek e célcsoporttal kapcsolatban.

Egy járási gyermekjóléti központnál dolgozva számomra különösen nagy kihívást jelent ezeknek a „rendszerből eltűnő” fiataloknak az elérése és bevonása, ezért nagyon megörültem, amikor a Tempus Közalapítvány munkatársa arról értesített, hogy támogatják részvételemet a programon. Az utazás megszervezését a Tempus munkatársa hihetetlenül profin intézte, mindig minden időben, a megbeszéltek szerint történt. Az utazást előkészítő Zoom meeting is roppant hasznos volt, igazán felkészülten és magabiztosan tudtam elindulni a programra, annak ellenére, hogy korábban még nem vettem részt E+ képzésen.

A szeminárium helyszíne egy, a város külterületén fekvő, de nagyon jól felszerelt, színvonalas Holiday Inn szálloda volt, ami a reptértől néhány kilométerre helyezkedett el, megközelítése taxival volt a legegyszerűbb. A megérkezés estéjén vacsora, majd ismerkedő játék várta a résztvevőket, akik Európa 12 országából gyűltek össze Szardínia „fővárosában”. A programot három nagyon felkészült olasz tréner, Cristina, Michele és Adriano vezették. A következő 3 nap igazán intenzív volt, a délelőtti tanulórész 9:30-tól 13:00-ig, a délutáni 14:30-tól 19:00-ig tartott, de még a vacsora után, 21:00-kor is kezdődtek foglalkozások. Szabad időnk alig volt, de reggeli előtt azért volt lehetőségem elfutni a közeli erődhöz, a vacsora utáni időben pedig a szálloda mini-gym-jében volt lehetőség edzeni vagy szaunázni. Az utolsó esti vacsorát az ügynökség egy belvárosi étterembe szervezte, előtte volt módunk egy rövid városnézésre is (erről egy rövid videóösszeállítást is készítettem)
A legtöbb új dolgot a szeminárium során a digitális ifjúsági munkával kapcsolatban tanultam, sikerült nagyon jó ötletekkel, alkalmazásokkal, módszerekkel bővíteni eszköztáramat. Az egész program folyamán, ideértve az előkészületi szakaszt is, egy Discord szervert használtunk az egymás közti kommunikáció elősegítésére, a szakmai anyagok és a tapasztalok megosztására. A platformot én is használtam korábban, de most rengeteg új lehetőségét tapasztaltam meg a felületnek. A napirendet Trello-n tudtuk nyomon követni, és a program utáni visszajelzéseket is részben ezen a felületen adtuk, ami lehetővé tette, hogy az egyes programelemeket egyenként is értékeljük. Az egyik esti program egy bombasemlegesítő videojáték csoportban való használatával ismertetett meg, jól szemléltetve a számítógépes játékok alkalmazhatóságát, beilleszthetőségét nem csak a nemformális tanulás, hanem akár a formális tanulás eszköztárába is. Egy másik esti program során egy podcast, illetve élő Twitch stream felvételébe kapcsolódtunk be, aminek kapcsán nagyon inspiráló volt látni, hogy egy egészen profinak tűnő tartalom elkészítése sem igényel különösebb technikai felszereltséget. A résztvevők saját jó gyakorlatainak megosztására a trénerek egy DigiFair nevű programelemet dolgoztak ki, ami egy délutánon át tartó „expo” volt, ahol a résztvevők standoknál mutatták be projektjeiket, miközben a színpadon rövid elevator pitch-ek formájában csináltunk kedvet a projektek alaposabb megismeréséhez. A szeminárium programjának eredetileg része volt két tereplátogatás is, de logisztikai okokból végül a szervezők úgy döntöttek, hogy nem mi megyünk ki a két helyi szervezethez, hanem ők jönnek hozzánk, így végül a hotelben prezentáltak projektjeikről. Az egyik projekt számomra különösen inspiráló volt, elsősorban street art-hoz kapcsolódó művészetterápiás módszereket és a rádiózás, illetve a podcast eszköztárát integrálta hátrányos helyzetű fiatalokkal végzett ifjúsági munkába. A tanuláson túl a program kiváló alkalom volt a kapcsolatépítésre és a közös projekttervezésre is. Bár nem volt célja a szemináriumnak, de a saját tréneri eszköztáramat is sikerült bővíteni a DigiFair koncepció mellett számomra új jégtörő és energizáló gyakorlatokkal, amiket azóta már alkalmaztam is ifjúsági csoportokban.

A program során tanultakat műhelymunkák keretében osztom meg munkatársaimmal. Emellett szervezetünk projekttervezése során számításba vesszük a programon kialakított külföldi kapcsolatokkal való együttműködés lehetőségét is.

Képek

Tempus Közalapítvány
Erasmus+ ifjúsági csoport:
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
E-mail: info@tpf.hu
Tel.:(+36 1) 237-1300
Ugródeszka Ifjúsági Hírlevél:

Érvénytelen e-mail cím!
A hírlevélre feliratkozással megismertem az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat, és hozzájárulok ahhoz, hogy a Tempus Közalapítvány a hírlevél feliratkozáshoz megadott személyes adataimat az abban foglaltak szerint kezelje. Nem fogadta el az Adatkezelési tájékoztatót! Kérjük, pipálja be a "Nem vagyok robot" jelölőnégyzetet!
Erasmus + logó és Európai Szolidaritási Testület logó Tempus Közalapítvány logó, Emberi Erőforrások Minisztériauman logó, Innovációs És Technológiai Minisztérium logó