Oldal logó
ESC logó
Gyengénlátó mód képe

Do IT in Youth Work //

Helyszín:Horvátország, Zágráb
Képzés (-tól -ig) 2020.02.10. - 2020.02.13.

A horvát Nemzeti Iroda szervezésében megvalósult Do IT in youth work Erasmus+ tréningen vettem részt 2020. február 10. és 13. között; a képzés célcsoportja elsősorban fiatalokkal foglalkozó szakemberek voltak. A programon résztvevők köre ennek ellenére sokszínű volt: jelen voltak civil szervezetek munkatársai, tanárok, ifjúsági munkában és a nemformális tanulásban érdekelt fiatalok, digitális oktatással foglalkozó egyetemi munkatárs, múzeumi tárlatvezető, valamint egy bolgár származású, ám oroszországi innovatív iskolai programot koordináló informatikus is. 

Személy szerint a tréningre különböző motivációkkal érkeztem. Egyrészt munkám kapcsán fiatalokkal foglalkozó civil szervezetekkel dolgozom együtt (a magyarországi Eurodesk hálózat tagjai), másrészt pedig egyetemi tanulmányaim is a fiatalokhoz kötődik: jelenleg osztatlan tanárképzésben veszek részt. Így több szempontból is érdekelt vagyok a témával (ifjúsági munka a digitális világban) kapcsolatban. A tréningre tehát elvárásokkal érkeztem; olyan jó gyakorlatokat akartam megismerni, amelyet az említett civil szervezetekkel később meg tudok osztani, vagy éppen a jövőben tanárként magam is alkalmazni tudok. 

A digitalizációt mint témakört a képzés során számos szempontból körbe jártuk a tréner (Maja Katinić Vidović) és a többi résztvevő segítségével. Megismertem a microbi:t programot, amely lehetővé teszi a programozás alapjainak játékos elsajátítását. Ivan Decker (aki a Gradionica ifjúsági irodában tart foglalkozásokat 5 és 18 év közötti fiataloknak) vezetésével a robotikába és annak az ifjúsági munkában való használatába nyertem mélyebb betekintést. Decker LEGO kockák segítségével építettet robotokat az irodájába járó gyerekekkel, amelyeket különböző jelenségek kísérleti úton való megismertetésére használ a kooperatív és reflektív tanulás alapelvei mentén. Továbbá a résztvevők közül többen megosztották bevált gyakorlatukat, munkásságukat: így ismertem meg például a Plickers nevű alkalmazást, amelyet a tanításomba is beemelek majd. Végül pedig a közösségi média veszélyeiről és általánosságban az internetes biztonságról beszélgettem a többiekkel. 

A képzés során nagy hangsúly volt a tapasztalati tanuláson és a tapasztalatcserén. Ez nagyban előlendítette a tanulási folyamatot, illetve volt elég idő a reflektálásra is. A tréningen megismert eszközöket és az általam már korábban is ismert digitális eszközöket egy Collection of digital tools elnevezésű dokumentumban összegeztem, és megosztottam a résztvevőkkel, valamint tanárjelölt társaimmal is, illetve hamarosan a fiatalokkal foglalkozó szervezetekkel is meg fogom. Összességében sokat tanultam a közel négynapos programon, új kapcsolatokra tettem szert, amelyek akár szakmai munkámat is előre lendíthetik, és nem utolsó sorban nagyon jól éreztem magam. Zárásképp már csak annyit osztanék meg, hogy alig várom, hogy a gyakorlatban is alkalmazzam a tanultakat.

Képek

Tempus Közalapítvány
Erasmus+ ifjúsági csoport:
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
E-mail: info@tpf.hu
Tel.:(+36 1) 237-1300
Ugródeszka Ifjúsági Hírlevél:

Érvénytelen e-mail cím!
A hírlevélre feliratkozással megismertem az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat, és hozzájárulok ahhoz, hogy a Tempus Közalapítvány a hírlevél feliratkozáshoz megadott személyes adataimat az abban foglaltak szerint kezelje. Nem fogadta el az Adatkezelési tájékoztatót! Kérjük, pipálja be a "Nem vagyok robot" jelölőnégyzetet!
Erasmus + logó és Európai Szolidaritási Testület logó Tempus Közalapítvány logó, Emberi Erőforrások Minisztériauman logó, Innovációs És Technológiai Minisztérium logó