Oldal logó
ESC logó
Gyengénlátó mód képe

Crisis Management in Volunteering projects

Helyszín:Chania, Görögország
Képzés (-tól -ig) 2023.01.31. - 2023.02.04.

Írta: Sörös Marian Annamária

A 2023.01.31. – 2023.02.04. Chaniában szervezett Crisis Management in Volunteering projects tréningen való részvételem elsődleges motivációja a tapasztalatszerzés volt, mivel intézményem, a Művészetek Háza Veszprém 2022.08.25-én kapta meg a Minőségi Tanúsítványt, s külföldi önkéntesek fogadószervezetévé vált. Ahhoz, hogy felkészülten tudjuk fogadni a hozzánk érkező önkénteseket, minél több ismeretre, jógyakorlatokkal kapcsolatos tájékozódásra van szükségem. Ehhez nyújtott segítséget ez a tréning.

A görög nemzeti iroda, a Youth and Lifelong Learning Foundation (I.NE.DI.VI.M) szervezésében 2 tapasztalt facilitátor (Konstaninos Spatiotis és Aristodimos Paraschou) vezette a háromnapos intenzív képzést. A tréning során az ismerkedést követően csapatépítő és kommunikációs gyakorlatokat végeztünk, a második nap a „theatre of the oppressed” jógyakorlat volt a fókuszban, s a harmadik napon az esettanulmányok és az ún. „fish bowl” jógyakorlat köré épült a program. Az időbeosztás feszes volt, mindennap 9:30-tól 18:00 tartott a tanfolyam, melyen 28-an vettünk részt (Ausztriából, Belgiumból, Ciprusról, Finnországból, Hollandiából, Horvátországból, Lengyelországból, Luxemburgból, Spanyolországból, Svájcból, Szardíniáról és természetesen Görögországból is). A nemzetközi csapat tagjai között voltak évtizedes tapasztalattal rendelkezők, de kezdők is, ami inkább elősegítette, mintsem hátráltatta a közös munkát, mivel a válsághelyzetek elemzésekor egyaránt felmerültek már kipróbált, de új ötletek is. A tréning során lehetőségünk volt olyan potenciális és megtörtént kríziseseményeket (pl. konfliktuskezelés az önkéntes és a fogadószervezet vezetője között, önkéntes érkezése háborús övezetből) megvizsgálni, amelyek az önkéntesek fogadása során előfordulhatnak, az esettanulmányok megbeszélésekor a problémák megoldásának lehetőségeit mérlegeltük. Elsősorban csoportokban dolgoztunk, melyek tagjai időről időre felcserélődtek, ami jó alkalmat biztosított arra, hogy minél több új kapcsolatot tudjunk kialakítani a résztvevő szervezetek képviselői között, de azt a célt is szolgálta, hogy több szempontból, más-más nézőpontból is fókuszálhassunk az egyes felvetett krízishelyzet (pl. drogfogyasztás az önkéntesek között) megoldására.
A résztvevők közötti információáramlás zökkenőmentességét a már jól bevált padlet és a whatsup csoport létrehozása segítette.

A tréningen való részvételem megerősítette hitemet nemcsak az önkéntes tevékenység jelentőségének a nemzetközi kapcsolatok kialakításában és az együttműködés hatékonyságában, hanem az élethosszig való tanulás, a non-formális oktatás hasznosságában is, illetve hozzájárult önismeretem fejlődéséhez is. A képzés során tapasztaltak felhívták a figyelmemet arra is, hogy az önkéntességi tevékenység koordinálása, mentorálása milyen nagy felelősséggel jár.

Csak ajánlani tudom mindenkinek, aki lelkes és tapasztalt, jól képzett facilitátorok által szervezett tréningen szeretne részt venni. Élményeimről, tapasztalataimról a Művészetek Háza Veszprém Facebook-oldalán és honlapunkon is be fogok számolni.

Képek

Tempus Közalapítvány
Erasmus+ ifjúsági csoport:
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
E-mail: info@tpf.hu
Tel.:(+36 1) 237-1300
Ugródeszka Ifjúsági Hírlevél:

Érvénytelen e-mail cím!
A hírlevélre feliratkozással megismertem az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat, és hozzájárulok ahhoz, hogy a Tempus Közalapítvány a hírlevél feliratkozáshoz megadott személyes adataimat az abban foglaltak szerint kezelje. Nem fogadta el az Adatkezelési tájékoztatót! Kérjük, pipálja be a "Nem vagyok robot" jelölőnégyzetet!
Erasmus + logó és Európai Szolidaritási Testület logó Tempus Közalapítvány logó, Emberi Erőforrások Minisztériauman logó, Innovációs És Technológiai Minisztérium logó