Oldal logó
ESC logó
Gyengénlátó mód képe

Mental Health in Youth Work

Helyszín:Helsinki, Finnország
Képzés (-tól -ig) 2022.12.12. - 2022.12.16.

Írta: Bárnai Árpád

A képzésre azért jelentkeztem, mert az Élményakadémia Egyesületnél tartott ifjúsági programjainkon egyre inkább tapasztaljuk azt, hogy az utóbbi évek mentálisan megterhelőek voltak a fiatalok számára is. Azon túl, hogy általánosan tapasztalható a mentális egészség és ellenállóképesség romlása, az egyesületünk hátrányos helyzetű fiatalok számára is tart programokat. Az ő esetükben még fontosabb, hogy a mentális egészségüket megőrizzék, mivel sokkal több kihívással találkoznak már az életük korai szakaszain, akár már kisgyerekként. 

A képzés nagyon inspiráló volt és sokféle módon segíti, hogy fejlődjünk a reziliencia és a mentális egészség erősítésében mind a fiatalok, mind az ifjúsági munkások körében. 
A képzésen nagyon sok jó szakemberrel ismerkedhettünk meg s a meghívott előadók által megosztott jó gyakorlatok nemcsak általános szemléletformáló hatással bírtak, hanem konkrét ötleteket is adtak. 
A sokféle inspiráció egyrészt abból fakadt, hogy találkoztunk azzal az átgondolt, rendszerszintű erőfeszítéssel, amit már évtizedek óta végeznek Finnországban a lelki egészség megőrzése terén. Másrészt konkrétan találkoztunk olyan szakemberekkel, szervezetekkel, akik a mentális egészség új értelmézését promótálják s a protektív faktorok és az edukáció szerepét hangsúlyozzák. Találkoztunk olyanokkal, akik videójátékos közösségben hoztak létre chates alacsony küszöbű támogatást azoknak, akik másként nehezen, vagy nem kérnének segítséget. Beszélhettünk egy krízisvonal működtetőivel s foglalkoztunk a rasszizmus és kirekesztés mentális kirekesztésre gyakorolt hatásával. Volt, aki a mindfulness és tudatos jelenlét gyakorlása terén szerzett tapasztalatait osztotta meg a vendégek közül, s volt, aki iskolákban szervezett rendszeres önkéntes projektekre alapuló programmal tesz a szolidaritás, énerő és a közösségi kapcsolatok erősítéséért. Meglátogattunk egy könyvtárat, ami közösségi tér, alkotótér, találkozóhely, és könyvtár is volt egyben. Az egész képzés nagy mértékben tágította a megértésemet arról, hogy mi minden tehető a mentális egészség megőrzéséért, vagy visszanyeréséért. Sok minden megerősített, hogy mi az, amit jól csinálunk, vagy amit jó lenne tovább fejlesztenünk ezen a téren. 

Most ez csak egy rövid felsorolás. A továbbiakban a tapasztaltakat beépítjük az egyesületünk lelki elsősegély protokolljába, gyermekvédelmi irányelvébe és a kockázatkezelési tervünkbe. Tervezzük, hogy kapcsolatban maradunk azokkal a szervezetekkel, szakemberekkel, akikkel tudjuk segíteni egymás munkáját, szakmai fejlődését. Ha lehetőség adódik, szeretnénk közös projektet megvalósítani (pl. a mi önkéntességen alapuló programjainkat fejleszti a kapott inspiráció és jövőbeli partnert is látunk az egyik vendég szervezetben a képzésről). 

Emellett szeretnénk magyar és angol nyelven népszerűsíteni és terjeszteni a szerzett inspirációt, új megértést, jó gyakorlatot. Ezért a magyar és az angol nyelvű podcastunkban több epizódot is ennek szentelünk idén. Az angol podcastba több előadót is vendégül hívtunk már a képzésről. A felvételek egyeztetése épp most zajlik. Az év során tartott konferencián, amit az egyesületünk szervez, szeretnénk a témának teret és helyet adni (workshopok, esetleg kerekasztal téma). 

Képek

Tempus Közalapítvány
Erasmus+ ifjúsági csoport:
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
E-mail: info@tpf.hu
Tel.:(+36 1) 237-1300
Ugródeszka Ifjúsági Hírlevél:

Érvénytelen e-mail cím!
A hírlevélre feliratkozással megismertem az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat, és hozzájárulok ahhoz, hogy a Tempus Közalapítvány a hírlevél feliratkozáshoz megadott személyes adataimat az abban foglaltak szerint kezelje. Nem fogadta el az Adatkezelési tájékoztatót! Kérjük, pipálja be a "Nem vagyok robot" jelölőnégyzetet!
Erasmus + logó és Európai Szolidaritási Testület logó Tempus Közalapítvány logó, Emberi Erőforrások Minisztériauman logó, Innovációs És Technológiai Minisztérium logó